Damarlarımızı Güçlü Tutmak İçin Neler Yapabiliriz? Damar Temizliği Nedir?

Damar sistemi, içinden sıvı geçişi olan tahliye tesisatına benzetilebilir. Bazen mutfak lavabolarında bulunan hortumların tıkandığını görebiliriz. Bu tıkanıklık incelendiğinde bazı organik ve inorganik maddelerin tıkanıklığa neden olduğu görülür. Damar sistemi de benzer şekilde kolesterol, inflamatuar atıklar ve yağ partiküllerinden zarar görebilir. Bu maddeler damar çeperine yapışarak damar sertliği neden soruna yol açar. Bu maddeler bir kere damar çeperine yapıştığında sonradan gelen partiküllerin yapışması kolay hale gelebilir. Zamanla ileri düzeydeki damar sertliği yani iç çeperdeki atıkların kalınlaşması nedeniyle damar tıkanıklığı görülür. Bu nedenle beslenme sistemine dikkat etmek ve egzersiz ile damar temizliği mümkündür.

Damar sertliği önemli bir problemdir ve mutlaka bir hekim tanısı ile konmalıdır. Tıbbi tedavi dışında bir tanı veya tedavi aranmamalıdır. Ancak hayatımızda bazı küçük noktalara dikkat ederek damar sağlığımızı daha iyi hale getirebiliriz.

Damarlarımızı sağlıklı tutmak için öncelikle yapmamız gereken; aşırı tuz, şekerli tatlı ve içecek, hamur işi, alkol, sigara tüketimine dikkat etmekte bunları mümkün olduğunda sınırlamakta fayda vardır. Özellikle aşırı yağlı besinler, kalitesiz yağlarla yapılan yemekler, kızartmalar, fastfood ürünlerden uzak durmak gerekir.

Damarları Temizliği İçin Neler Yapılabilir?

İbrahim Saraçoğlu’nun Lahana Çayı Tarifi

Bir adet lahananın en dışında bulunan iki yaprak iyice yıkanarak bir kaç parçaya bölünüp yarım litreden biraz fazla suyun içine atılır. Kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzülür ve içileceği zaman içerisine 7-8 damla limon damlatılır ve içilir. 15 gün boyunca bu kür yapılır. Bu kür, yağ yakıcı etkileri olabilen bir kürdür. Hem damarlardaki yağlanmaya hem de karaciğer yağlanması gibi organ yağlanmalarında kullanılabilir. Haşlanmış lahanayı çeşitli yemeklerde kullanmak da iyi gelebilir.

Limon ve Sarımsak Kürü

Damar temizliği için oldukça olumlu yorumlar alınan bir yöntemdir. Ancak; kesinlikle doktorumuz uygulanmasında sakınca görmüyorsa yapılmalıdır. Çünkü ilaç kullananlar açısından bazı riskler olabilir. Tansiyon dengelemek, yağ yakımını hızlandırmak için çok etkili olduğu söylenmektedir. Tarif için: Limon sarımsak kürü nasıl yapılır?

Balık ve Diğer Omega-3 Kaynakları

Deniz ürünleri omega-3 alımı açısından tek geçerli ve yeterli kaynak. Bazı yağlı bitkilerde ve semizotunda da bulunmakta ancak bitkisel kaynaklarda omega-3 miktarı hem az hem de bitkisel kaynaklı omega-3’lerin çok çok azı vücut tarafından emilebiliyor. Omega-3, damar sertleşmesine ve tıkanmasına karşı engelleyici ve LDL kolesterolü düşürücü, damarların yapısını ve esnekliğini koruyucu özellikleri bulunmaktadır. Balık gibi deniz ürünlerine ulaşma imkanının olmadığı zamanlarda omega-3 tabletler kullanılabilir.

Damar Temizliği için Alıç Meyvesi

Yüzlerce yıldır kalbe iyi geldiği bilinen doğal bir meyvedir. Hem meyvesi, hem yapraklarından yapılan çay kullanılabilir. Sonbaharda sıkça temin edilebilecek olan bu meyveden mevsiminde 10-25 gün boyunca her gün bir avuç yenmesi tavsiye edilir. Kurutulup çayı da yapılabilir. Damar genişletici etkisi bulunur. Ayrıca; ekstrelerini de piyasada bulmak mümkün. Sonbahar aylarında ülkemizin her yerinde bulmak mümkün.

Bu sayılanlar dışında; zerdeçal, karabiber, kırmızı biber, yeşil yapraklı sebzeler, antioksidan açısından zengin meyveler (kara dut, dut, böğürtlen, erik, kara üzüm), limon, doğal domates, çay gibi besinler damarlar için sağlıklı besinlerdir.

Yukarıda bahsedildiği gibi damar tıkanıklığı sorunu olanların yapması gereken ilk şey tıbbi destek almaktadır. Bünyeye iyi gelmeyecek zararlı alışkanlıklardan kurtulmak ikinci önemli şeydir. Ayrıca; hafif egzersiz ve hareket miktarının arttırılması da çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu