Türkiye’nin En İyi Sucukları ve Sucuk Markaları

Sucuk denildiğinde günümüzde genel olarak ısıl işlem görmüş ve fermente sucuklar ile karşılaşmaktayız. Benim tercihim her zaman fermente sucuktan yana olmuştur. Isıl işlem görmüş olan sucukları genellikle almam ve tüketmem, sadece dışarıda mecbur kaldığım zamanlarda tüketirim. Bana sucuk denildiğinde aklıma direk olarak fermente sucuk gelir ve sucuk alırken kesinlikle kriterim budur. Ülkemizde çok iyi sucuk yapan firmalar var. Belirlediğim belli başlı bazı firmalar var ve bunların sucuklarını tüketmeye özen gösteririm. Sizlere en beğendiğim sucuk markalarından bahsetmek istiyorum, sizlere tavsiyem eğer bu sucukları denemediyseniz en kısa sürede deneyin, farkı görün.

Sucuk Nedir?

Sığır eti kıymasının (Bazı yerlerde manda eti, deve eti gibi farklı hayvanların etlerinin kıyması da kullanılmaktadır.) çeşitli baharatlar ve sarımsaklar ile karıştırılıp yoğrularak elde edilen harcın şişirilerek kurutulmuş koyun bağırsağına sıkıştırılarak doldurulması ve işlenmesi ile elde edilen üründür. İşleme yöntemi fermantasyon veya ısıl işlem uygulaması şeklinde olmaktadır.

Türkiye’nin En İyi Sucukları

Tabi ki lezzet tamamen ağız tadı ile alakalıdır. Benim beğendiğimiz başka birisi beğenmeyebilir ya da tam tersi söz konusu olabilir. Bu nedenle burada verdiğim markalar ve bilgiler tamamen benim ağız tadım ile alakalı bir durumdur. Sizlere aynı zamanda tavsiyemdir, denemediyseniz denemenizi isterim.

Başyazıcı Sucukları

Benim en beğendiğim sucuk markası diyebilirim. Firma 1953 yılında Mahmut Başyazıcıoğlu tarafından Kayseri’de kurulmuştur. Kayseri denildiğinde insanın aklına zaten direk olarak pastırma ve sucuk geliyor. Firma ilk olarak pastırma üretimine başlamıştır, sonraki dönemlerde sucuk üretimi bunu izlemiştir. Günümüzde pastırma ve sucuk dışında; salam, sosis, kavurma, fümedil ve jambon gibi et ürünlerini üretmektedir. Dediğim gibi sucuk yemek istiyorsanız tavsiye edeceğim ilk markalardan birisidir. Kayseri’de hemen hemen her yerde Başyazıcı markasını görürsünüz. Bunun dışında tüm Türkiye’de şubeleri ve bayileri de vardır.

Cumhuriyet Sucukları

Türkiye’nin en çok bilinen sucuk markası olduğunu söyleyebilirim. Firma Afyon’lu kasap Kara Mehmet tarafından 1920’li yıllarda Afyonkarahisar’da kurulmuştur. Babaları vefat ettikten sonra Ahmet ve Ömer Kocaşaban kardeşler sucuğun üretimine devam etmiştir. Standart sucuklar dışında özel olarak hazırlanmış olan formülü ile farklı bir lezzete sahiptir. Afyonkarahisar’ın marka değerlerinden birisidir. Afyonkarahisar denildiğinde akla ilk gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Bende Cumhuriyet sucuklarını beğeniyorum ama başka bazı markalar daha çok tercihim olur. Birçok kişi tarafından beğenildiği ve lezzetini kanıtladığı için sizler ile paylaştım.

Şahin Sucukları

Yine pastırma ve sucuk denildiğinde akla ilk gelen il olan Kayseri’ye ait olan bir firmadır. Firma 1923 yılında kurulmuştur ve o günden bu güne üretimine devam etmektedir. Türkiye’nin en büyük et ürünleri üreticileri arasında yer almaktadır. Şahin sucuklarının birçok farklı sucuk türü vardır. Sizlere tavsiyem fermente parmak sucukları tercih etmenizdir. Ülkemizdeki en büyük sucuk üretim merkezi ve dağıtım ağına sahip olan firmanın ürünlerini hemen hemen her markette bulabilirsiniz.

İmamoğlu Sucukları

Bu sektörde adını ciddi anlamda duyurmuş ve sektöre ağırlığını koymuş il olan Kayseri’den devam ediyoruz. Firma Osman İmamoğlu tarafından 1925 yılında Kayseri’de kurulmuştur. 3 nesildir üretimine devam etmektedir. Sucuk ve pastırma başta olmak üzere birçok et ürünü üretmektedir. Geleneksel sucuk tadını almak isteyenler için önereceğim firmalardan birisidir. Fermente İmamoğlu sucuklarını eğer tatma fırsatınız olursa lezzetinin farklı ve enfes olduğunu sizlerde anlayacaksınız.

Ahmet Yanturalı Sucukları

Önceki firmalara göre geçmişi çok eski olan firma olmamasına rağmen bu alanda beğendiğim ürünler üreten bir firma olmuştur. Firma 1995 yılında Balıkesir’de üretime başlamıştır ve halen üretimini burada devam ettirmektedir. Kangal, yarım ay, baton, bakla sucuk gibi sucuk çeşitleri dışında pastırma üretimide yapmaktadır. Lezzetli sucukları ile adını kısa sürede bölgede duyuran firma, günümüzde birçok yerde aranan sucuk markalarından birisi olmuştur. Sizlere tavsiye edebileceğim sucuk markalarından birisidir.

İkbal Sucukları

Firma Yıldız Sarayı’nda 1920’li yıllarda aşçı yardımcılığı yapan Salim Usta tarafından kurulmuştur. Yıldız Sarayında çalışan Salim Usta, 1922 yılında Afyonkarahisar’a dünmüş ve burada kardeşleri ile “Zümrüt” adında bir lokanta açarak iş hayatına atılmıştır. Salim Usta’nın yemeklerini Afyonkarahisar ziyareti sırasında çok beğenen Atatürk ona lokantasına “İkbal” ismini vermesini ister ve firmanın ismi buradan gelir. Bir lokanta olarak hayatına başlayan İkbal günümüzde çeşitli alanlarda hizmet vermektedir. Ürettiği sucuklar ülkemizde en beğenilen sucuklar arasında yer almaktadır. Bende özellikle Afyonkarahisar’dan geçerken uğrarım ve sucuklarının tadına bakarım.

Apikoğlu Sucukları

Kendileri için evde yaptıkları sucukların oldukça beğenilmesi ve çevrelerinden talep gelmesi ile firma üretime başlamıştır. Bu firmanın en önemli özelliği Türkiye’nin ilk et ürünleri imalatçısı olmasıdır. 1910 yılında üretime başlamışlardır. Kayserili olan aile 1920 yılından itibaren üretimine İstanbul’da devam etmiştir. Günümüzde modern üretim tesislerinde geleneksel lezzetleri koruyarak yaklaşık 100’e yakın farklı et ürünü üretmektedir. Ülkemizde ve Dünya’da en çok tercih edilen sucuk ve et ürünleri markalarından birisidir.

Sarıtaş Sucukları

Firmanın kurucusu olan Ahmet Sarıtaş 1946 yılında Üsküdar’da açtığı küçük bir dükkan ile kasaplığa başlamıştır. Farklı şubeler ile bu hizmete devam eden Sarıtaş ailesi aynı zamanda sucukları ile de ünlüdür. Şubelerinde genel olarak kasaplık tüm ürünler satılmaktadır. Ürünlerinde kaliteyi ön planda tutan firmanın sucuklarını sizlere tavsiye ederim. Aynı zamanda ülkemizdeki Kasap Döner gibi bazı fast food markaları Sarıtaş ürünlerini kullanmaktadır.

Arkadaşlar sizler için şimdilik aklıma gelen ve önereceğim markalar bunlardır. Eğer yeni markaları denersem ve beğenirsem buraya eklerim. Özellikle yerel bazı firmaların çok lezzetli sucukları olmaktadır. Burada genellikle herkesin ulaşabileceği markaları vermek istedim. Eğer sizinde önereceğiniz markalar varsa aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Denerim, eğer beğenirsem buraya eklerim.

4 Yorum

  1. Merhaba, yazınızı büyük bir beğeni ile okudum. Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Ben Aykacan sucuklarını da denemenizi tavsiye ederim. Firma Niğde’de sucuk, pastırma ve kuru et imalatı yapıyor. Daha önce Cumhuriyet sucukları vazgeçilmezim idi. Ancak Aykacan sucuklarını deneyince bir tık daha öne geçti diyebilirim. Firma internet üzerinden Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo ile ürün gönderimi sağlıyor. Bilginize…

    1. Merhaba, verdiğiniz tavsiye için teşekkür ederim. Mutlaka deneyeceğim, yorumlarımı yine buradan paylaşırım.

  2. Bu markaları bir yana bırakın ve Kastamonu Tabakoğlu sucuklarını deneyin, şu an itibari ile kg fiyatı 110 TL civarı ama ürün parasını sonuna kadar hak ediyor. Bu arada pastırması yorum ötesi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu