Instagram Takipçi Engeli ve Diğer Engeller Nasıl Kalkar?

Yeni bir Instagram hesabı açmıştım ve bir anda çok fazla kişiyi takip ettim ve sonrasında takibi bıraktım. Fakat bu esnada Instagram bana bazı engellemeler koydu. Sonrasında yaptığım araştırmalarda birçok kişinin bu tarz engellemeler ile karşılaştığını gördüm. Aslında mantık olarak baktığımızda Instagram’ın bu tarz önlemler alması gayet normal, belki Instagram kurucusu biz olsak bizde benzer önlemler alırdık.

Instagram Hangi Engellemeler Koyuyor?

Benim bizzat aldığım engellemeler Takip Et ve Takibi Bırak engellemeleri şeklindeydi. Bunun dışında Instagram yorum engeli, beğenme engeli, takipçi engeli ve paylaşım engeli gibi çeşitli engeller koyabiliyor.

Aslında engel koyarken neye göre koyduğu çok açık bir şekilde belli durumda. Siz neyi abartıyorsanız o konuda engel yiyorsunuz. Ben mesela çok fazla kişiyi takip etmiştim, bir süre sonra kimseyi takip edememeye başladım. Yani takip etme engeli yemiş oldum. Aynı zamanda sonrasında takip ettiklerim arasından bir anda çok fazla kişiyi takipten çıkardım. Bir süre sonra bu işlemi yapamaz oldum. Dolayısı ile takibi bırak engeli yedim.

Bu anlattığım şekilde eğer çok fazla yorum yaparsanız yorum engeli, paylaşım yaparsanız paylaşım engeli gibi engeller yiyebilirsiniz.

Bu engellemeler bazen daha ciddi olmakta ve hesabı kapatmaya kadar gitmektedir. Bu konuyu hatırlatmakta fayda vardır.

Instagram Engellemeleri Ne Kadar Sürer?

Takip Et Engeli: Ortama ceza süre 1 gündür, yani yaklaşık 24 saat kimseyi takip edemeyiz. Bazen bu durum 48 saate kadar çıkıyor. Sürenin neye göre bu şekilde değiştiği konusunda herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.
Takipçi Engeli: Sizi bu engel esnasında kimse takip edemez. Bu engelinde yaklaşık süresi 24-48 saat civarındadır.
Yorum Engeli: Spam ve çok aşırı miktarda yorum yaptığınızda bu engelleme ile karşılaşırsınız. Bu engelin süresi 24 saattir.
Beğeni Engeli: Kısa süre içerisinde çok fazla beğenme yaparsanız bu engelleme ile karşılaşırsınız. Bu engellemenin ne kadar sürdüğü ile ilgili olarak net bir bilgi bulunmamaktadır.
Paylaşım Engeli: Aşırı paylaşımdan dolayı yediğiniz engellemedir. Bu engelin süresi de yine değişiklik göstermektedir ve değişmektedir.

Instagram Engellemeleri Nasıl Kalkar?

Gelelim asıl konumuza… Yukarıda saydığımız engellemelerden birisi ile karşılaşmış olabilirsiniz. Peki bu engellemeler nasıl kalkar? Aslına bakarsanız bu engellemelerden anında kurtaracak bir çözüm yoktur. Muhtemelen süreyi beklemeniz gerekecek. Bazı yerlerde çeşitli bilgiler verilse de, ben açıkça söyleyeyim anında bu engellemeleri kaldıramazsınız.

Bazı kişiler hesapta mail onayı ve telefon onayı yoksa bunun yapılmasının faydalı olduğunu söylemektedir. Açıkçası bunu yapsanız bile engeli anında kaldıramazsınız, sadece süresi biraz kısalabilir veya kalıcı engeller, geçici engele dönüşebilir.

Bir Yorum

  1. Instagram’da 5 günden fazla süredir takip engelim var, kimseyi takip edemiyorum. Lütfen yardım edin, takipçilerim düşüyor ne yapmalıyım? En azından geçici engele çevirmek için ne yapmalıyım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu