Android ve Samsung Klavye Geçmişi ile Önerilerini Silme

Android cihazınızı kullandıkça herhangi bir kelimeden sonra hangi kelime veya kelime gruplarının gelebileceği ile ilgili sizlere öneriler çıkmaktadır. Bu aslında oldukça faydalı bir uygulama ve klavyede yazarken birçok kişinin işine yarıyor. Kelimeleri veya cümleleri çok daha kısa sürede birçok kez basmak yerine bir veya birkaç kez basarak yazabiliyorsunuz.

Aslında Android cihazlarda klavye önerileri iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. İlki birkaç harf yazdığımızda karşımıza gelen kelime önerileridir. Örnek vermek gerekirse “k” ve “a” harflerini yazdığımızda klavye sizlere “kalp”, “kalem”, “kadın” gibi önerileri sunmaktadır. Burada sunduğu kelimeler sizin en çok kullandığınız kelimelerden seçilmiştir. Diğeri ise herhangi bir kelime yazdığımızda sonrasında olabilecek kelime veya kelime gruplarını önermesidir. Buna örnek vermek gerekirse “kim” yazdığınızda size öneri olarak “geldi”, “gitti”, “bunu yapar” gibi öneriler sunmaktadır. Buradaki önerilerde sizin daha önce kurduğunuz kelime ve cümleler ile alakalıdır.

Android Klavye Geçmişi Silme

Bazen bu önerileri silmek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken klavye geçmişini silmek olacaktır. Klavye geçmişini silmek için uygulanması gereken adımları aşağıda sıralıyoruz.

Android Klavye Geçmişini Temizleme

  • Cihazınızda Ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Ayarlardan sonra Uygulamalar kısmına tıklayın.
  • Uygulamalara tıkladığınızda tüm uygulamalar karşınıza çıkmaz. Özellikle sistem uygulamaları karşınıza çıkmaz. Bunun için Tümü seçeneğine tıklayın.
  • Bazı cihazlarda bu yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda Seçenekler veya Daha Fazla kısmından Sistem Uygulamalarını Göster seçeneğine tıklayın.
  • Uygulamalar içerisinde Android Klavye (AOSP) uygulamasını bulun ve bu uygulamaya giriş yapın.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra Hafıza seçeneğini tıklayın. Sonrasında karşınıza Verileri Temizle ve Önbelleği Temizle seçenekleri çıkacaktır. Sırası ile bu seçeneklere tıklayın.
  • Bunu yaptıktan sonra klavye önerileri ve geçmişi sıfırlanacaktır.

Samsung Klavye Geçmişi Silme

Bazı Samsung telefonlarda kullanıcılar “Android Klavye (AOSP)” kısmını bulamadıklarından bahsediyor. Bazı Samsung cep telefonlarında klavye Samsung Klavye uygulaması ile çalışmaktadır. Bu nedenle “Android Klavye (AOSP)” uygulamasını bulamazsanız “Samsung Klavye” uygulamasını bulun ve yukarıdaki işlemlerin aynısını bu uygulama için tekrarlayın.

Önemli Notlar ve İpuçları

  • Uygulamalara giriş yaptığınızda sistem uygulamalarını açmayı unutmayın. Aksi takdirde klavye uygulamasını bulamayabilirsiniz.
  • Samsung telefonlarda uygulama “Samsung Klavye” uygulaması ile çalışmaktadır. Bu seçeneği seçiniz.
  • Farklı marka veya modellerde klavye seçenekleri farklı olabilmektedir. Bu durumda cihazınız için uygun olan klavye sistem uygulamasını seçiniz.

Cihazınızda eğer bu uygulamayı yapamazsanız veya bir sorun ile karşılaşırsanız aşağıdaki yorum kısmına cep telefonu marka, modelinizi ve sorununuzu yazınız, yardımcı olmaya çalışalım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu