Hoze Blog

2019 YÖKDİL Sınavı Başvuru ve Sınav TarihiYÖKDİL sınavı, üniversite sonrasında yüksek lisans veya doktora yapmak isteyenler için açılmış olan bir yabancı dil sınavıdır. Bu sınav Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ortak çalışması ile ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda yapılmaktadır. 2018 yılının son sınavı 22 eylül tarihinde yapılmıştır. Mart ayındaki ve eylül ayındaki sınav ile beraber 2018 yılında 2 adet YÖKDİL sınavı yapılmıştır. Bundan sonraki yıllarda da bu şekilde devam etmesi beklenmektedir.

Bu sınavın en büyük avantajı adayın alanına yönelik olmasıdır. Sınavda fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler ile sağlık alanları bulunmaktadır. Bu sayede kendi alanınızda sınava girerek, kendi alanınızdaki yeterliliğinizi görebilirsiniz. Bu sınav esnasında da oldukça büyük avantaj sağlamakta ve sorular daha kolay cevaplanmaktadır.

YÖKDİL Sınavı Yılda Kaç Kere Yapılır?

Bildiğiniz gibi ilk sınav 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilimizde gerçekleştirilmiştir. Bu sınav sadece İngilizce dilinde yapılmıştır. İlk yıl yani 2017 yılında 3 kez yapılan sınav sonrasında yılda 2 kere olarak yapılmıştır ve yapılacaktır. 2018 yılındaki sınavlar mart ve eylül ayında yapılmıştır. Bundan sonraki yıllarda yapılacak olan YÖKDİL sınavlarının yine mart ve eylül aylarında yapılması beklenmektedir.

YÖKDİL sınavına dediğimiz gibi yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim yapmak isteyenler, doçentlik sınavına başvurmak isteyenler ve üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir. Sınavda başarılı sayılabilmek için doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 puan almak gerekmektedir.

Bu sınav fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler ile sağlık alanlarında yapılmaktadır. Sınava girmek isteyen kişiler hangi alandan sınava gireceklerini kendileri belirleyebilmektedir.

YÖKDİL Sınavı Başvurusu

Bu sınava başvurmak isteyen adaylar internet üzerinden Anadolu Üniversitesi’ne ait siteden başvuru yapabilirler. Başvuru ücretlerini yatırdıkları ve bilgileri doldurdukları takdirde sınava girmeye hak kazanırlar. Sınavlar belirli illerde yapılmaktadır. Şu anda yaklaşık 30 ilde YÖKDİL sınavı yapılmaktadır. Başvuru esnasında sınava girmek istediğiniz ili kendiniz belirliyorsunuz.

Sınava başvuru yapmak için tarihler önceden belli olmamaktadır ve YÖKDİL’e ait sayfada (yokdil.yok.gov.tr) yayınlanmaktadır. Sınav başvurusu yaklaşık 7-10 gün arasında sürmektedir. Sınav ise başvurular bittikten yaklaşık 1 ay sonra yapılmaktadır.

2019 YÖKDİL Sınavı

2019 yılında yapılacak olan YÖKDİL sınavı için henüz tarih açıklanmamıştır. Fakat 2019’un ilk sınavı için başvuruların şubat ayı başında, sınavın ise mart ayı başında olacağını düşünmekteyiz. İkinci sınavın başvuruları ise muhtemelen ağustos ayı sonunda başlayacak ve sınavda eylül ayı sonuna doğru yapılacaktır. Net tarihler belli olduğunda sizlere bu konuda gerekli bilgileri vereceğiz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu bir Hoze Grup projesidir.